اسم

تعرفه تبلیغات در سایت
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس
عنوان عکس

فکر کنم هفده ساله بودم که اسم بچه ی آینده ام رو انتخاب کردم.. من عاشق اسامی ایرانی بودم و هستم.دو  اسمی هم که انتخاب کردم اسامی ایرانی بودند. چرا دو تا؟ خوب یه اسم دختر و یه اسم پسر! به هرحال باید هر دو احتمال رو در نظر میگرفتم دیگه. تنها چیزی که در نظر نگرفته بودم احتمال ازدواج نکردن یا بچه دار نشدن بود. چنان با قدرت تصویر سازی کرده بودم برای ازدواج و بچه دار شدن که یک لحظه هم فکر نمیکردم همش میتونه خواب و خیال باشه( از قدرت های قانون جذب)

بگذریم.

الان صحبتم در مورد اسامی و معانی اونهاست.

پدرم روی انتخاب اسم خیلی سختگیر بود. میگفت اسم باید معنی داشته باشه. اسم باید به آدم هویت بده. اسم مسیر زندگی فرد رو تعیین میکنه. میگفت اسم باید اصیل باشه. ایرانی باشه. روح داشته باشه.

اسم من رو ازقبل از دنیا اومدن برادرم انتخاب کرده بود. یه اسم پسر و یه اسم دختر. برادرم که دنیا اومد، اسم پسرونه شد برا اون. بعدها که من دنیا اومدم، اسم دخترونه رو گذاشت روی من.

اسم من، یه اسم خاصه با یک دنیا معنی. معنی های خوب. اسمی که در ابیات شاهنامه  اومده. تا چند سال پیش وقتی کسی اسمم رو میشنید، فورا میپرسید: معنی اسمت چیه؟! وقتی براشون شرح میدادم، میدیدم که با قیافه ای متعجب نگاهم میکنند. اما از چند سال قبل بعد از یک اتفاق و به لطف رسانه ها، اسمم برای عموم مردم شناخته شد.

برخورد آدم های غریبه با من ، همیشه  همراه با احترام و یکجور خاصی با حفظ فاصله و در عین حال تمایل به نزدیک شدن و بر قراری دوستی بوده. انگار برای اونها من آدم خاصی باشم. فکر میکنم یک دلیل این برخورد و واکنش آدم ها ، اسمم بوده باشه.

من معتقدم اگر قراره اسم یکی از بزرگان رو روی فرزندمون بگذاریم، باید به زندگی اون شخص دقت کنیم.

مثلا (این نظر شخصی منه) من فکر میکنم تموم اونهایی که اسمشون فاطمه یا زهرا هست یکجورایی زندگیشون مثل زندگی حضرت فاطمه با رنج همراهه.

اونایی که اسمشون یوسف هست، اکثرا عاقبت به خیرند ولی خیلی در معرض حسادت دیگرانند.

اونایی که اسمشون ایوبه، دائم در بلا هستند.

.

.

.

اونهایی که اسمشون لیلیه همیشه مورد توجه هستند

اونایی که حسین هستند اکثرا مظلومند.

اونایی که توی اسمشون ناز داره، مثل پریناز، ساناز، خودشون هم ناز دارند.

اونایی که اسمشون مثل موج و دریا و طوفان و این چیزاست، کلا همیشه در تکاپو هستند.

بهار ها همیشه جوون هستند. ستاره ها تا حدی مغرور و خاص هستند.

و.......

خلاصه که آهای اونایی که دارید بچه دار میشید مراقب نامی که برای فرزندتون انتخاب میکنید باشید.

****

درسته که نشد که برای بچه ی خودم اسم بگذارم اما تا حالا چند نفر، چندتا از اسامی پیشنهادیم رو روی بچه هاشون گذاشتند. آخریش، همین برادرزاده ی هستی جونم که تازه یک هفته است دنیا اومده.

زندگی در کنار حال گیریهاش، یه جورایی هم  حال آدم رو خوب میکنه.

نویسنده : بازدید : 3 تاريخ : چهارشنبه 28 تير 1396 ساعت: 12:10
برچسب‌ها :
اخبار و رسانه هاهنر و ادبیاترایانه و اینترنتعلم و فن آوریتجارت و اقتصاداندیشه و مذهبفوتو بلاگوبلاگ و وبلاگ نویسیفرهنگ و تاریخجامعه و سیاستورزشسرگرمی و طنزشخصیخانواده و زندگیسفر و توریسمفارسی زبان در دیگر کشورها