درگیری ذهنی

ساخت وبلاگ
چکیده : از بچگی  بعد از آشنایی با‌کتاب رساله که محصول تحصیل در مدرسه ی فرزانگان بود، عادت کردم خیلی اوقات پی... با عنوان : درگیری ذهنی بخوانید :

از بچگی  بعد از آشنایی با‌کتاب رساله که محصول تحصیل در مدرسه ی فرزانگان بود، عادت کردم خیلی اوقات پیرامون احکام موجود در رساله کنکاش کنم. 

از همون موقع خیلی چیزها با عقل و منطق من جور در نمیومد !

این پست ممکنه به مذاق خیلی ها خوش نیاد. پس اونهایی که دوست ندارند نخونند!

 مدتهاست موضوع استحمام و غسل کردن فکر من رو مشغول خودش کرده. در این شرایط بی آبی واقعا اینهمه غسل برای هر موضوعی ، اضافه و بی خود به نظر می رسه چه برسه به هزار و چهارصد سال قبل در شرایط آب و هوایی و فرهنگی عربستان.

غسل جمعه، غسل شب اول ماه محرم و صفر و .... ، غسل حیض، غسل شبهای احیاء، غسل صبر، غسل میت، غسل جنابت، غسل استحاضه، غسل .....

والله تا جایی که ما خبر داریم اعراب حموم رفتن درست و حسابی رو بعد از فتح ایران، از ایرانی ها و ترکها یاد گرفتند. اصلا اعراب حمام نداشتند اونوقت چجوری برا هر کاری غسل میکردند.

اصلا خود این انواع غسل: غسل ارتماسی و غسل ترتیبی! 

ایرانی ها بودند که از زمان هخامنشی حمام های بزرگ با خزانه داشتند. غسل ارتماسی در اون خزانه ها معنی پیدا میکنه! جای دیگه مگه دریا باشه یا رودخونه که بشه غسل ارتماسی رو انجام داد. 

حالا جدیدا اومدند همین غسل ارتماسی رو هم دو دسته کردند. دفعی و تدریجی! 

من که با عقلم جور در نمیاد.‌حالا میگیم غسل حیض برای خانمها ماهی یک یا دوباره! غسل جمعه هفته ای یکباره! اما غسل جنابت چی؟ یعنی اعراب با اون همه تعدد همسر اونقدر آب داشتند که هی برن حموم؟! 

من احساس میکنم برخی  علمای شیعه ی ما بعضی احکام رو ایرانیزه و گاها مطابق سلیقه ی خودشون تفسیر کردند و ترویج دادند.

مطمئنا یه خانمی که دوره ی عادت ماهیانه اش تموم میشه می ره حموم. و مطمئنا خیلی خوب خودش رو میشوره تا تمیز بشه. حالا اون ته حموم اگه نیت نکنه و زیر دوش خودش رو چپ و راست نکنه، آیا پاک نمیشه؟ 

منی که آدمی هستم با طبع اردکی و دائم زیر دوش، این غسل کردن و نیت برای غسل توی مخیله ام نمیگنجه! نه اینکه این کار رو انجام ندم. که اتفاقا مثل یه ربات برنامه ریزی شده این کار رو انجام میدم. اما ذهنم خیلی درگیرشه و احساس میکنم از اون احکامیه که در طی دوران خیلی تغییر کرده و وظیفه ی من اینه که به عنوان یک انسان عاقل و بالغ خودم فکر کنم و اگر این کار بیهوده است بذارمش کنار! من حتی فکر نمیکنم هم کیشان سنی ما چنین چیزی با این شدت در احکامشون داشته باشند. اگر از بین دوستان کسی سنی هست خوشحال میشم به من بگه آیا اونها هم شرایط مشابهی دارند.حداقل  چیزهایی که حجاج خانه ی خدا از شرایط عربستان تعریف میکنند، این باور رو در من به وجود آورده که خیلی چیزها بین مسلمانان نقاط دیگه ی دنیا با ما فرق داره و  نباید هرچیزی رو به راحتی قبول کنم. 

حالا اگر کسی اطلاعات درست و موثقی داره خوشحال میشم بدون غرض ورزی مطرح کنه تا منم بیشتر بدونم.

****

خداجون سپاسگزارم که این دو روزی که نبودم کار شرکت سبک شده بوده و بعد از برگشتنم خیلی بهم فشار نیومد.

...
نویسنده : بازدید : 4 تاريخ : شنبه 8 دی 1397 ساعت: 18:58